Rośliny „wypełniacze” na balkon i taras

Dobrym sposobem na ozdobę balkonu lub tarasu jest stworzenie wielogatunkowych kompozycji. Wiele popularnych roślin „przyporządkowanych” do tych miejsc świetnie łączy się ze sobą, budząc niekłamany zachwyt. Są to najczęściej rośliny „pierwszego planu”. Oprócz nich ważną rolę pełnią także „wypełniacze”, będące tłem. Które gatunki mogą pełnić taką rolę? Rośliny „pierwszego planu” to te, które najbardziej wyróżniają … Continue reading „Rośliny „wypełniacze” na balkon i taras”

więcej

Dobrym sposobem na ozdobę balkonu lub tarasu jest stworzenie wielogatunkowych kompozycji. Wiele popularnych roślin „przyporządkowanych” do tych miejsc świetnie łączy się ze sobą, budząc niekłamany zachwyt. Są to najczęściej rośliny „pierwszego planu”. Oprócz nich ważną rolę pełnią także „wypełniacze”, będące tłem. Które gatunki mogą pełnić taką rolę?

Rośliny „pierwszego planu” to te, które najbardziej wyróżniają się swoim wyglądem. Najczęściej są to gatunki kwitnące wytwarzające duże kwiaty (gerbera mini, słonecznik – odmiany karłowe, osteospermum) lub obficie kwitnące (fuksje, surfinie, werbeny). „Wypełniacze”, będące tłem i uzupełnieniem dla nich to najczęściej gatunki ozdobne z liści (ale 1-2 barwnych) lub zieleń wytwarzająca kwiaty bardzo drobne, nie rzucające się w oczy pojedynczo. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje roślin uzupełniających kompozycje:

Plektrantus koleusowaty – roślina potocznie nazywana jest komarzycą, gdyż odstrasza insekty. To jeden z powodów jej popularności jako ozdoby balkonów i tarasów. Ponadto plektrantus może być świetnym tłem dla roślin kwitnących. Na rynku można dostać odmiany o liściach zielonych lub zielonobiałych. Nie można dopuszczać do kwitnienia (pędy kwiatostanowe uszczykuje się), gdyż kwiaty są mało dekoracyjne i osłabiają roślinę.

Kocanki włochate – silnie krzewią się dorastając nawet do 60cm wysokości. Na rynku można odnaleźć odmiany o liściach srebrzystoszarych, zielonobiałych i zielonożółtych. Dobrze komponują się z większością roślin balkonowych. Najlepiej uprawiać je jako rośliny jednoroczne – z czasem tracą bowiem atrakcyjny pokrój i jednocześnie są trudniejsze do prowadzenia.

Wilec ziemniaczany – roślina co prawda wytwarza atrakcyjne kwiaty, jednak przez większość roku jej ozdobą są gęste liście. Mogą mieć różny kształt i barwę (zielonożółte ‚Light Green’, ciemnopurpurowe ‚Purple’, purpurowo-czerwone ‚Red’, brązowe ‚Bronze’). Ze względu na płożący pokrój szczególnie okazale prezentują się w wiszących pojemnikach.

Starzec Rowleya – to roślina pokojowa, którą warto umieszczać w sezonowych kompozycjach. To sukulent, który z powodzeniem można wykorzystywać jako dekorację południowych. Szczególne wrażenie robią jego „różańcowe” pędy pokryte liśćmi w kształcie kulek.

Bakopa – to roślina o płożącym pokroju, wytwarzająca drobne białe, różowe lub niebieskie kwiaty. Nadaje się do kompozycji na miejsca zacienione, szczególnie gdy sadzimy okazy o efektownych, dużych kwiatach.

Bluszczyk kurdybanek – to roślina pospolita, często uważana…za chwast. Coraz częściej uprawia się ją jednak w ogrodach i na balkonach. To dobry, mało rzucający się w oczy „wypełniacz”, pozwalający uwypuklić zalety innych roślin. Na rynku dostępne są odmiany o liściach jednolicie zielonych lub zielonych z białymi brzegami.

Rośliny odstraszające komary i muszki

Komary i muszki mogą skutecznie zniechęcić do spędzania czasu w letnie wieczory na świeżym powietrzu. O ile walka z nimi w ogrodzie często mija się z celem, o tyle w mniejszych obiektach, takich jak balkon czy taras czy altana, przyloty owadów można znacznie ograniczyć. Jednym ze sposobów jest uprawa roślin wydzielających odstraszający zapach. Efektywna walka … Continue reading „Rośliny odstraszające komary i muszki”

więcej

Komary i muszki mogą skutecznie zniechęcić do spędzania czasu w letnie wieczory na świeżym powietrzu. O ile walka z nimi w ogrodzie często mija się z celem, o tyle w mniejszych obiektach, takich jak balkon czy taras czy altana, przyloty owadów można znacznie ograniczyć. Jednym ze sposobów jest uprawa roślin wydzielających odstraszający zapach.

Efektywna walka z komarami i innymi uciążliwymi insektami nie jest do końca możliwa. Wszelkie działania prowadzone są po to, aby w największym stopniu zmniejszyć ich populację. W ogrodzie likwiduje się miejsca o nadmiernym zagęszczeniu drzew i krzewów. W oczku wodnym trzeba zamontować kaskadę lub często używać pompy – to ograniczy rozwój larw (komary preferują „stojącą” wodę). Naturalnymi wrogami wymienionych powyżej owadów są ptaki (szczególnie jerzyki) oraz nietoperze, dlatego warto zamontować im budki lęgowe i domki. Powyższe sposoby pomogą w pewnym stopniu. Oczywiście balkon, zadaszony taras i altanę łatwiej jest ochronić niż otwarte przestrzenie. Pomimo że żadne rozwiązanie nie daje pełnej gwarancji, odpowiednimi zabiegami można zapewnić sobie duży spokój. Przydatna jest m.in. uprawa roślin odstraszających.

 

Co na komary?

Do najbardziej znanych gatunków odstraszających komary należy plektrantus koleusowaty. Ta popularna roślina balkonowa nie bez powodu nazywana jest potocznie „komarnicą”. Jej liście i pędy wydzielają intensywny zapach, nieprzyjemny dla owadów. W dodatku plektrantus bardzo dobrze rośnie w cieniu, czyli miejscu, gdzie występuje wzmożony problem z komarami. Na słońcu może ulegać poparzeniom i zamierać. Niezależnie od stanowiska roślinie powinno się zapewnić stały dostęp wody, gdyż jest wrażliwa na przesuszenie. Takie ryzyko można ograniczyć również umieszczając w podłożu krążek Hydroboxu. Plektrantus ponadto warto uszczykiwać, wtedy lepiej rozkrzewia się.

 

Przez okres letni na balkonie lub tarasie można ustawić mirt pospolity. Roślina potrzebuje miejsca. Lubi częste zraszanie. Jest wrażliwa na niskie temperatury, więc najlepiej przenieść ją do pomieszczenia już we wrześniu. Odstraszająco na owady działają również aromatyczne zioła takie jak tymianek, bazylia, kocimiętka, melisa, mięta pieprzowa oraz majeranek. Ich uprawa wiele zalet: pomaga pozbyć się problemu z insektami, umożliwia tworzenie oryginalnych kompozycji z roślinami kwitnącymi i jednocześnie dostarcza świeżych przypraw do kuchni.

 

Co na muszki i inne owady?

Z kolei dobrym „odstraszaczem” na muszki są pelargonie. Mają nieduże wymagania i charakteryzują się obfitym, długim kwitnieniem. Dobrze sprawdzają się zarówno na słonecznych jak i lekko zacienionych stanowiskach. W cieniu można uprawiać pelargonię pachnącą (anginowiec) – jedyny znany gatunek ozdobny z liści. Podobne działanie wykazuje tymianek. Natomiast skuteczność roślin owadożernych (rosiczka, dzbanecznik, muchówka) – ewentualnych letnich ozdób balkonu – jest mocno przesadzona. Gatunki te co prawda mogą likwidować pojedyncze owady, jednak zakres zbyt mały aby mówić o realnej pomocy.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

  Rośliny pokojowe nie tylko zdobią wnętrza i cieszą oczy swoim wyglądem, ale także nawilżają i oczyszczają powietrze. Wchłaniają szkodliwe dla człowieka związki wydzielające się z klejów, farb, lakierów, papierosów i kuchenki gazowej. Istnieją gatunki, które kumulują je znacznie lepiej od innych. Jak je uprawiać? W każdym mieszkaniu wydzielają się związki szkodliwe dla człowieka (najczęściej … Continue reading „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze”

więcej

 

Rośliny pokojowe nie tylko zdobią wnętrza i cieszą oczy swoim wyglądem, ale także nawilżają i oczyszczają powietrze. Wchłaniają szkodliwe dla człowieka związki wydzielające się z klejów, farb, lakierów, papierosów i kuchenki gazowej. Istnieją gatunki, które kumulują je znacznie lepiej od innych. Jak je uprawiać?

W każdym mieszkaniu wydzielają się związki szkodliwe dla człowieka (najczęściej – z materiałów wykończeniowych, farb, lakierów i klejów). Nie bez znaczenia są też wyziewy z kuchenki gazowej oraz dym papierosowy. Najczęściej mamy do czynienia z benzenem, amoniakiem, ksylenami, trichloroetylenem i aldehydem mrówkowym. Związki te – chociaż nie powodują chorób od razu –  w dłuższej perspektywie mogą wpływać nawet na pojawienie się nowotworów. Dlatego warto przeciwdziałać zagrożeniu na tyle, na ile jest to możliwe. Zieleń pokojowa może nam w pewnym stopniu pomóc.

Top 5 zielonych filtrów powietrza

Proces oczyszczania powietrza przez rośliny był od dawna tematem badań i zainteresowań naukowców. Poszczególne okazy były pod tym względem testowane m.in. przez NASA. W rezultacie wyodrębniono grupę najbardziej cennych gatunków. W mieszkaniu warto dodatkowo ją uściślić, wybierając zieleń mało wymagającą, przystosowującą się do różnych warunków. Poniższe gatunki będą atrakcyjną ozdobą wnętrz, wartościowymi filtrami powietrza a dodatkowo nie powinny sprawiać problemów w uprawie.

Chryzantema wielkokwiatowa – to gatunek, który uprawia się zarówno w ogrodzie, na balkonie jak i w pomieszczeniu. Należy umieścić ją w słonecznym miejscu, aby obficie kwitła. Wymaga regularnego podlewania (podłoże nie może wyschnąć) i nawożenia (od późnej wiosny nawet co 1-2 tygodnie).

Dracena – w pomieszczeniach uprawia się kilka gatunków dracen (obrzeżoną, smoczą i wonną). Mają niewielkie wymagania – lubią stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego i żyzne, przepuszczalne podłoże. Należy regularnie je podlewać (1-3 razy w tygodniu) i nawozić (co 2 tygodnie – od wiosny do jesieni). Dobrze reaguje na zraszanie.

Nefrolepis wyniosły – paproć lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Odpowiednie są parapety okien wystawy północnej oraz kwietniki usytuowane blisko okna. Nefrolepis będzie prawidłowo rozwijał się, jeśli zapewni się mu równomierne podlewanie i zraszanie. Przesuszenie jest głównym problemem w uprawie. Można je ograniczyć instalując na dnie donicy Hydrobox.

Aloes – sekretem uprawy aloesów jest nie dopuszczenie do ich przemarznięcia (np.: zimą przy uchylonym oknie) oraz umiarkowane, niezbyt obfite podlewanie. Ponadto aloes lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne podłoże. W początkowym okresie wzrostu warto go przyciąć, aby pobudzić krzewienie.

Zielistka Sternberga – to jedna z najłatwiejszych roślin w uprawie. Popularna „trawka” lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją sadzić w przepuszczalnej glebie (np.: torf przemieszany z piaskiem). Łatwo rozmnaża się przez oddzielenie sadzonek wyrastających na rozłogach. Pewnym problemem może być zasychanie końcówek liści (przy małej wilgotności powietrza). Dlatego warto ją regularnie zraszać.

Kalceolaria mieszańcowa – uprawa w domu i na balkonie

  Kalceolaria to jedna z najefektowniejszych roślin na balkony i parapety. Wytwarza grzebieniaste, wargowe, poduszkowate kwiaty o zróżnicowanej barwie. W dobrych warunkach może kwitnąć na tyle obficie, że spod gęstych kwiatów prawie nie widać liści. Jak uprawiać ten gatunek?  Kalceolaria (Calceolaria), znana także jako pantofelnik, pochodzi z Ameryki Południowej. Poszczególne gatunki różnią się wyglądem – … Continue reading „Kalceolaria mieszańcowa – uprawa w domu i na balkonie”

więcej

 

Kalceolaria to jedna z najefektowniejszych roślin na balkony i parapety. Wytwarza grzebieniaste, wargowe, poduszkowate kwiaty o zróżnicowanej barwie. W dobrych warunkach może kwitnąć na tyle obficie, że spod gęstych kwiatów prawie nie widać liści. Jak uprawiać ten gatunek?

 Kalceolaria (Calceolaria), znana także jako pantofelnik, pochodzi z Ameryki Południowej. Poszczególne gatunki różnią się wyglądem – ale mają jedną wspólną cechę – wytwarzają niezwykle dekoracyjne, oryginalne kwiaty. Wrażenie w szczególności robi kalceolaria mieszańcowa (Calceolaria hybrida). Jej poduszkowate, delikatne kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną a nawet brązową. Często są dwukolorowe z widocznym nakrapianiem. Termin kwitnienia jest zróżnicowany (w zależności od terminu siewu i warunków). W pomieszczeniu może zakwitnąć nawet zimą, na balkonie kwitnie zwykle późną wiosną. Roślina osiąga 25cm wysokości i ma rozetowy, kępiasty pokrój. Najefektowniej prezentuje się w glinianych oraz ceramicznych pojemnikach.

Wymagania i uprawa:

Kalceolaria lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Posiada zbyt delikatne kwiaty (i jest wrażliwa na przesuszenia), aby można ją było ustawiać na parapecie i balkonie od strony południowej. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 12-18°C. Gatunek nie znosi chłodów, szkodzą mu nawet niewielkie przymrozki. Ponadto źle toleruje przeciągi i miejsca narażone na silne wiatry (gubi kwiaty). Można go sadzić w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową, np.: keramzytu. Warto zastosować również Hydrobox – to ochroni roślinę przed przesuszeniem a także nadmiarem wody. Sadzonki przenosi się na zewnątrz w drugiej połowie maja.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne:

Podstawowym zabiegiem w uprawie pantofelnika jest regularne podlewanie. W słoneczne, letnie dni trzeba to robić nawet codziennie. Ponadto źle roślina reaguje na jakość wody – warto używać tej odstanej (przez dobę). Nie można jednocześnie dopuścić do zalewania roślin i zastoin w podstawce. Młode okazy można uszczykiwać – to pobudzi krzewienie. Tuż przed i w czasie kwitnienia roślinę można dokarmić nawozami o zwiększonej ilości fosforu. W żyznym, torfowym podłożu zabieg nie jest jednak koniecznością. Kalceolaria nie toleruje zraszania. Problemem w uprawie mogą być mszyce. Gdy roślina przekwitnie, warto zebrać nasiona. Łatwo można ją łatwo rozmnożyć generatywnie – najlepiej w okresie letnim  (lipiec – sierpień).

Koleus Blumego – roślina o przepięknych, kolorowych liściach

  Koleus Blumego to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych z liści. Na rynku można znaleźć ogromną ilość odmian różniących się zabarwieniem. Pokrzywowate liście są wielokolorowe – białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, brązowe i fioletowe. Jak i gdzie uprawiać ten gatunek?  Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), nazywany potocznie pokrzywką, w środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Australii. … Continue reading „Koleus Blumego – roślina o przepięknych, kolorowych liściach”

więcej

 

Koleus Blumego to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych z liści. Na rynku można znaleźć ogromną ilość odmian różniących się zabarwieniem. Pokrzywowate liście są wielokolorowe – białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, brązowe i fioletowe. Jak i gdzie uprawiać ten gatunek?

 Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), nazywany potocznie pokrzywką, w środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Australii. W uprawie spotyka się jednak setki a może nawet tysiące kultywarów, różniących się kształtem i zabarwieniem liści. Roślina posiada krzaczasty pokrój i może osiągać nawet 150cm wzrostu (zwykle nie przekracza 80cm). Kwitnie na fioletowo, ale kwiaty są niezbyt dekoracyjne i osłabiają cenne okazy. Dlatego powinno się je usuwać.

Zastosowanie koleusa:

Pokrzywka to popularna dekoracja mieszkań oraz balkonów. Ze względu na ciekawe zabarwienie liści, często sadzi się ją w większych donicach i skrzyniach w kompozycji (w obrębie gatunku lub z różnymi roślinami – w tym kwitnącymi). Dobrze rozwija się na parapetach okien północnych i w oddaleniu od okna (w widniejszych pomieszczeniach). Można ją uprawiać także w ogrodzie – np.: jako ozdobę tarasu i drzwi wejściowych. Dobrze prezentuje się w wiszących koszach.

Wymagania i uprawa:

Roślinę powinno się uprawiać w miejscach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Znosi także częściowe zacienienie. W takich warunkach wytwarza najlepiej wybarwione liście i rozwija się harmonijnie. W pełnym słońcu może szybko ulegać poparzeniu i zamierać. Nie znosi chłodów – szkodzą jej nawet niewielkie przymrozki. Dlatego może być przeniesiona na zewnątrz dopiero od drugiej połowy maja. Gatunek jest wrażliwy na suszę – powinien być regularnie, nawet codziennie podlewany. Na dnie donicy można mu w czasie sadzenia umieścić krążek Hydroboxu, to zabezpieczy korzenie przed przesuszeniem.

Zabiegi pielęgnacyjne:

Młode okazy warto uszczykiwać – to pobudzi lepsze krzewienie. Nawozy stosuje się oszczędnie – najlepsze są te o zwiększonej dawce potasu. Nawozy azotowe są nieodpowiednie (powoduje nadmierny wzrost kosztem pokroju i wybarwienia). Roślina jest krótkowieczna – po 1-2 latach traci swój ozdobny wygląd. Najczęściej wyrzuca się ją wtedy – pobierając sadzonki wierzchołkowe. Łatwo ukorzeniają się (o każdej porze roku) w wodzie lub żyznym, torfowym podłożu. Koleus Blumego należy chronić w szczególności przed mszycami i przędziorkami. Opadanie części liści w okresie zimowym jest procesem naturalnym.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?

Newralgicznym okresem w uprawie roślin pokojowych są miesiące zimowe. Przyczyną jest nie tylko zbyt wysoka temperatura (wchodzą wtedy w stan spoczynku), ale także zbyt niska wilgotność powietrza. W rezultacie zieleń jest osłabiona a wiosną częściej choruje lub jest atakowana przez szkodniki. Jak zmniejszyć skalę problemu? Większość roślin, które spotykamy w mieszkaniach, pochodzi z rejonów tropikalnych … Continue reading „Jak zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?”

więcej

Newralgicznym okresem w uprawie roślin pokojowych są miesiące zimowe. Przyczyną jest nie tylko zbyt wysoka temperatura (wchodzą wtedy w stan spoczynku), ale także zbyt niska wilgotność powietrza. W rezultacie zieleń jest osłabiona a wiosną częściej choruje lub jest atakowana przez szkodniki. Jak zmniejszyć skalę problemu?

Większość roślin, które spotykamy w mieszkaniach, pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Często są to wysokie drzewa (fikusy), krzewy (gwiazda betlejemska) a nawet liany (epipremnum). W domach uprawiamy okazy wyhodowane sztucznie, które w dużej mierze przystosowały się do warunków nienaturalnych dla poszczególnych gatunków. Niemniej jednak wciąż mogą cierpieć na wskutek obniżonej wilgotności powietrza. Standardowo współczynnik wynosi w mieszkaniach około 40-60%. W okresie zimowym – na wskutek m.in. centralnego ogrzewania wilgotność powietrza może spadać nawet do 30-40%. To niekorzystne warunki nie tylko dla człowieka, ale także dla zieleni. Co powodują u „kwiatów”?

Choroby fizjologiczne pomieszczeniach o suchym powietrzu

Najczęstszym objawem suchego powietrza jest zasychanie końcówek liści. Jest to szczególnie widoczne u zielistki Sternberga (trawki) oraz u dracen. Czasem może dochodzić do przysychania całych liści (np.: u paproci i bluszczu). Zieleń traci swój ozdobny wygląd, jest osłabiona i bardziej podatna na choroby i szkodniki. Trzeba więc z tym walczyć. Wilgotność powietrza można zwiększać na różnorodne sposoby.

Sposoby zwiększania wilgotności powietrza:

Zraszanie roślin – wiele roślin, głównie te ozdobne z liści, bardzo dobrze reaguje na zraszanie. Zabieg regularnie przeprowadzany (co najmniej kilka razy w tygodniu) może częściowo zastąpić podlewanie. Ponadto w ten sposób zwiększa się wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu rośliny.

Wietrzenie pomieszczeń – metoda może nieznacznie pomóc roślinom przetrwać zimę. Dzięki regularnemu wietrzeniu obniżamy temperaturę powietrza i nieznacznie poprawiamy jej wilgotność. Trzeba jednak uważać przy tym, aby nie przemrozić roślin (np.: aloesów ustawionych na parapecie).

Zakładanie mokrych ręczników na kaloryfery – to stare i sprawdzone rozwiązanie. Wymaga jednak sporo pracy, gdyż ręczniki po wyschnięciu trzeba namoczyć i założyć ponownie.

Ceramiczne nawilżacze – instaluje się je na kaloryferach. Do naczyń wlewa się wodę, która przy wzroście temperatury systematycznie paruje.

Nawilżacz powietrza – w suchych pomieszczeniach warto zastosować najskuteczniejszą technologię – elektroniczny nawilżacz powietrza. Poszczególne modele różnią się parametrami i możliwościami. Te droższe mają wskaźniki, które mierzą aktualną wilgotność i w razie potrzeby unieruchamiają urządzenie.

Uprawa w podwójnych donicach – to umożliwia zwiększenie wilgotności powietrza w najbliższym otoczeniu rośliny (oraz nawilżanie podłoża). Zewnętrza donica wypełniona jest wodą (na dnie usypuje się drenaż). W wewnętrznej uprawia się roślinę. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w hodowli storczyków.

Jak wyhodować cytrynę z pestki?

Cytryna to wdzięczny gatunek do uprawy pokojowej – można wyhodować ją nawet z pestki. Dobrze pielęgnowany okaz po kilku latach zakwita a nawet wydaje dorodne owoce. Jakie warunki należy mu zapewnić? Cytrynę można rozmnożyć z pestki w zasadzie przez cały rok. Zabieg najlepiej wykonywać jednakże wczesną wiosną – wtedy panują najlepsze warunki świetlne dla harmonijnego … Continue reading „Jak wyhodować cytrynę z pestki?”

więcej

Cytryna to wdzięczny gatunek do uprawy pokojowej – można wyhodować ją nawet z pestki. Dobrze pielęgnowany okaz po kilku latach zakwita a nawet wydaje dorodne owoce. Jakie warunki należy mu zapewnić?

Cytrynę można rozmnożyć z pestki w zasadzie przez cały rok. Zabieg najlepiej wykonywać jednakże wczesną wiosną – wtedy panują najlepsze warunki świetlne dla harmonijnego wzrostu młodej rośliny. To istotne do uzyskania okazu o silnych pędach, dużych liściach i atrakcyjnym pokroju.

Sadzenie pestki:

Donica do uprawy cytrusów powinna mieć średnicę przynajmniej 6-8cm. Należy w niej usypać warstwę drenażową, chroniącą korzenie przed nadmiarem wody. Na tym etapie warto dodatkowo umieścić na dnie Hydrobox jako zabezpieczenie przed wysychaniem. Następnie donice wysypuje się ziemią torfową wymieszaną z piaskiem. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny do obojętnego. Pestkę przed umieszczeniem w podłożu warto dokładnie wymyć. Usunie to warstwę cukru, która może być później pożywką dla patogenów. Wcześniej pestkę można przetrzymać przez dobę w letniej wodzie lub lekko ją ponacinać. To przyśpieszy kiełkowanie. Pestkę umieszcza się w podłożu na głębokości ok 1-1,5cm. Przez cały okres aż do uformowania sadzonki należy dbać o stałą, dobrą wilgotność podłoża, wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Na pojemnik można nałożyć folię perforowaną.

Wymagania:

Cytrynę najlepiej uprawiać w miejscu jasnym o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej. Przez okres lata może rosnąć także w nieco zacienionym miejscu w ogrodu lub na balkonie. Wystawa południowa jest często kłopotliwa – należy wtedy zwracać baczniejszą uwagę na nawadnianie i ochronę przed szkodnikami. Uprawa kuchni jest niewskazana, roślina źle reaguje na wyziewy z kuchni gazowej. Nie lubi przestawiania oraz przeciągów – może wtedy reagować gubieniem liści. Zimą preferuje chłodniejsze pomieszczenia (o temp.: 12-15°C).

Uprawa:

Cytrynę podlewa się umiarkowanie – podłoże przed następnym zabiegiem powinno przeschnąć. Młodą roślinę można uszczykiwać – to pobudzi krzewienie. Od późnej wiosny do końca lata warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (co 2-3 tygodnie). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne zraszanie „drzewka”. Ponadto powinno się profilaktycznie chronić okazy przez szkodnikami (np.: stosując gnojówki z roślin). Gatunek jest dość podatny na mszyce i przędziorek. Na początku jesieni cytrynę warto przyciąć. Dzięki zabiegowi cięcia utrzymamy jej atrakcyjny pokrój. Przez pierwsze kilka lat uprawy roślina wymaga corocznego przesadzania (do nieznacznie większych doniczek).

Najpopularniejsze paprocie do ogrodu

Paprocie to jedna z najpiękniejszych grup roślin ozdobnych z liści. Mają uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Są szczególnie cenne jako dekoracja zacienionych zakątków. Zobacz jak i gdzie je uprawiać. Paprocie warto wykorzystywać w ogrodzie we wszechstronny sposób. Nadają się do dekoracji cienistych rabat, miejsc pod koroną drzew, oczek wodnych a nawet skalniaków. Z ich pomocą można … Continue reading „Najpopularniejsze paprocie do ogrodu”

więcej

Paprocie to jedna z najpiękniejszych grup roślin ozdobnych z liści. Mają uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Są szczególnie cenne jako dekoracja zacienionych zakątków. Zobacz jak i gdzie je uprawiać.

Paprocie warto wykorzystywać w ogrodzie we wszechstronny sposób. Nadają się do dekoracji cienistych rabat, miejsc pod koroną drzew, oczek wodnych a nawet skalniaków. Z ich pomocą można stworzyć na działce leśny zakątek. Te bardziej mrozoodporne (np.: paprotka zwyczajna) nadają się do uprawy w pojemnikach. Rośliny wytwarzają liście o różnej długości i kształcie. Mogą być sezonowe lub zimozielone. Poszczególne gatunki – pomimo zmiennego wyglądu – mają dość podobne wymagania.

Wymagania i uprawa:

Paprocie powinno się uprawiać w miejscach osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia, w przeciwnym wypadku będą przysychały. Radzą sobie nawet w pełnym cieniu. Wymagają żyznego, próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna – ta grupa roślin źle znosi przesuszenie. Dlatego w okresie bezdeszczowym paprocie zaleca się je podlewać. Okazom uprawianym pojemnikach można zainstalować Hydrobox lub podłoże wymieszać z hydrożelem. Intensywne nawożenie mineralne nie jest wskazane. Roślinom można natomiast podawać nawozy organiczne, które oprócz dostarczenia składników pokarmowych, wpłyną korzystne na zawartość próchnicy w glebie. Przez nadejściem mrozów przy roślinach  zaleca się usypać grubą warstwę ściółki.

Najważniejsze gatunki:

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) – to rodzimy gatunek spotykany w polskich lasach i zadrzewieniach. Jej pierzaste liście osiągają ok. 40cm wysokości. Nadaje się do dekoracji ogrodów naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Można ją także wykorzystać jako roślinę okrywową.

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) – to jedna z najbardziej efektownych paproci. Osiąga nawet do 1,5m wysokości. Najczęściej uprawia się ją w dużych ogrodach. Może zagłuszać słabsze gatunki.
Długosz królewski (Osmunda regalis) to gatunek naturalnie występujący w Polsce, jednak rzadko spotykany. Długość jego liści czasem przekracza 1,5m wysokości. Nadaje się do tworzenia wysokich, cienistych rabat i ozdoby zbiorników wodnych.

Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas) – osiąga wysokość 40-150cm. To gatunek pospolity w Polsce. Nadaje się do urządzania ogrodów różnego typu, w tym wiejskich. Można ją spotkać w parkach i na cmentarzach.

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) – paproć osiąga do 60cm wysokości. Wytwarza nietypowe mieczowate, pełne liście. Można ją stosować jako dekorację zacienionych skalniaków i rabat.

Onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis) – wytwarza podwójnie pierzaste liście. Dorasta do 60cm wysokości. Gatunek jest ekspansywny – może zagłuszyć słabsze rośliny. Można go wykorzystywać jako roślinę okrywową.

Uprawa gazanii na balkonie

  Gazania to jedna z najpiękniejszych propozycji zieleni do dekoracji balkonu. Roślina dorasta do 30cm wysokości. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Podstawowy gatunek wytwarza kwiaty żółte, ale w sklepach można znaleźć kultywary kwitnące także na biało, pomarańczowo, różowo a nawet czerwono. Jak uprawiać gazanię? Gazania (Gazania) w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna. … Continue reading „Uprawa gazanii na balkonie”

więcej

 

Gazania to jedna z najpiękniejszych propozycji zieleni do dekoracji balkonu. Roślina dorasta do 30cm wysokości. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Podstawowy gatunek wytwarza kwiaty żółte, ale w sklepach można znaleźć kultywary kwitnące także na biało, pomarańczowo, różowo a nawet czerwono. Jak uprawiać gazanię?

Gazania (Gazania) w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna. Dawniej uprawiano ją głównie na rabatach, od pewnego czasu zdobywa popularność także jako roślina balkonowa a nawet pokojowa. Nadaje się na kwiat cięty. Dobrze komponuje się w obrębie gatunki – odmiany o różnej barwie kwiatów sadzone w grupie dają ciekawy efekt. Jeśli zapewni się jej dobre warunki, kwitnie długo i obficie. Co ciekawe, kwiaty zamykają się w dni deszczowe a pełnię swojej krasy pokazują w czasie ładnej pogody. Gatunek pochodzi z Afryki Południowej.

Podstawowe wymagania:

Gazania lubi miejsca jasne, osłonięte o dużej ilości światła rozproszonego (np.: balkony usytuowane na wschód i zachód). Na balkonie południowym poradzi sobie, o ile będzie regularnie podlewana. Można ją także ocienić, używając np.: mat z trawy morskiej, technorattanu lub bambusa. Preferuje podłoże lekkie, przewiewne, umiarkowanie suche. Uniwersalną ziemię ogrodową można zmieszać z piaskiem w proporcji 1:2. Roślina nie przetrwa polskich zim – szkodzą jej nawet przymrozki. Dlatego na zewnątrz powinna być wystawiana od drugiej dekady maja.

Ważne zabiegi pielęgnacyjne:

Zakupione sadzonki (siew jest dość kłopotliwy) należy przesadzić do większych pojemników – skrzyń lub donic. Ważne jest ułożenie na dnie solidnej warstwy drenażowej. To ograniczy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na skutek przelania. Podlewanie wykonuje się umiarkowanie, chociaż jego częstotliwość zależy od stanowiska i pogody. Gleba powinna przeschnąć przed kolejnym wykonaniem zabiegu. Gazanię warto dokarmiać – od końca maja przez cały okres kwitnienia. W szczególności zaleca się stosować nawozy ze zwiększoną dawką fosforu (np.: dla roślin kwitnących). Źle reaguje na zasolenie gleby, dlatego należy unikać nadmiernego nawożenia. Przy nadmiarze wilgoci, np.: w deszczowe lata, może pojawić się problem z szarą pleśnią i mączniakami (szare naloty na liściach i innych organach). Należy wtedy profilaktycznie zastosować środek grzybobójczy (Topsin, Miedzian). Profilaktycznie można stosować również ekologiczne gnojówki z roślin (pokrzywa, skrzyp, wrotycz, mniszek, cebula, itp.). Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia.

Najczęstsze problemy w uprawie roślin pokojowych

Zieleń pokojowa, podobnie jak ta rosnąca w ogrodzie, nawet przy najbardziej troskliwej opiece może chorować lub być atakowana przez szkodniki. Okazuje się, że czasem cierpi w wyniku nadmiernej gorliwości – jest zalewana wodą lub dokarmiana w sposób niezrównoważony. Jak zapobiegać i eliminować powszechne problemy w uprawie? Rośliny w mieszkaniach mogą chorować lub być porażane przez … Continue reading „Najczęstsze problemy w uprawie roślin pokojowych”

więcej

Zieleń pokojowa, podobnie jak ta rosnąca w ogrodzie, nawet przy najbardziej troskliwej opiece może chorować lub być atakowana przez szkodniki. Okazuje się, że czasem cierpi w wyniku nadmiernej gorliwości – jest zalewana wodą lub dokarmiana w sposób niezrównoważony. Jak zapobiegać i eliminować powszechne problemy w uprawie?

Rośliny w mieszkaniach mogą chorować lub być porażane przez szkodniki z kilku powodów: zostały niewłaściwie przetransportowane przy zakupie (stres fizjologiczny), są nieodpowiednio pielęgnowane lub nie zapewniliśmy im minimalnych warunków do harmonijnego rozwoju. Na szczęście przy pewnej wprawie z większością problemów da się skutecznie walczyć.

Poniższe wskazówki są uogólnione dla dużej grupy roślin. Oczywiście zdarza się, jak przy leczeniu człowieka, że przyczyna znajduje się gdzie indziej. Niemniej zestawienie daje duże prawdopodobieństwo prawidłowego rozpoznania objawów i wykonania skutecznej „kuracji”.

Liście żółknieją i opadają – najczęstszą przyczyną jest nadmierne podlewanie, zastoiny wody w podstawce. Zabieg należy więc ograniczyć. Częstotliwość podlewania zależy nie tylko od preferencji gatunku, ale także od stanowiska i temperatury. Latem wiele roślin trzeba podlewać

nawet codziennie, zimą zwykle wystarczą 2-3 zabiegi na dwa tygodnie. W taki sposób często „ogałaca” się bluszcze oraz epipremnum. Znacznie rzadziej rośliny żółkną cierpiąc na niedobór składników pokarmowych.

Liście brązowieją i usychają – w tym przypadku przyczyną jest przesuszenie bryły korzeniowej. Roślinom należy regularnie dostarczać wodę. Aby zniwelować ryzyko zasychania, można na dnie donicy zainstalować Hydrobox. Problem zasychania często występuje u paproci i bluszczy.

Liście zwijają się, występują plamy – częstą przyczyną jest pojawienie się szkodników. Najczęściej many do czynienia z mszycami i przędziorkami. Owady i roztocza można zwalczać preparatami ekologicznymi lub insektycydami (w drugim przypadku zabiegu nie wolno wykonywać w pomieszczeniu).

Brązowieją końcówki liści – tak się dzieje zwykle na skutek zbyt niskiej wilgotności powietrza. Objawy są często widoczne u zielistki Sternberga, dracen, jukk oraz cissusów.

Brązowe/czarne plamy na liściach – to objawy występowania chorób grzybowych. Należy zastosować fungicydy. Warto zwrócić uwagę, że patogeny często porażają zieleń nadmiernie podlewaną.

Wolny wzrost roślin – przyczyną może być brak światła (np.: hoje w cieniu prawie w ogóle nie rosną), niedobór składników pokarmowych (rzadko) lub nadmierne nawożenie. W ostatnim przypadku poszczególne składniki pokarmowe wzajemnie unieczynniają się i dochodzi do zasolenia podłoża. W takim wypadku roślinę trzeba obficie podlewać (aby wypłukać nadmiar związków) a potem wysuszyć w ciepłym, słonecznym miejscu

Pąki kwiatowe nie rozwijają się, opadają, obumierają – powodem jest słabe światło, nieodpowiednia temperatura (za zimno lub za gorąco) i przeciągi.

Kwiaty w czasie urlopu

Urlop to czas wytchnienia i zapomnienia o trudach dnia codziennego (o ile rzeczywiście odpoczywamy a nie wykonujemy przykładowo remontu). Podróże – nawet te niedługie – pozwalają na naładowanie „akumulatora”. Niestety jest to jednocześnie ciężki okres dla roślin pokojowych. Jeśli nie zapewnimy im dostępu do wody w tym okresie, mogą nie przetrwać. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

więcej

Urlop to czas wytchnienia i zapomnienia o trudach dnia codziennego  (o ile rzeczywiście odpoczywamy a nie wykonujemy przykładowo remontu). Podróże – nawet te niedługie – pozwalają na naładowanie „akumulatora”. Niestety jest to jednocześnie ciężki okres dla roślin pokojowych. Jeśli nie zapewnimy im dostępu do wody w tym okresie, mogą nie przetrwać. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

 

Poszczególne grupy roślin oraz gatunki mają indywidualne preferencje dotyczące nawadniania, dlatego w różnym stopniu reagują na niedobór wody. Kaktusy i sukulenty, gromadzące zapasy, z powodzeniem przetrwają nawet dwutygodniowy urlop. Wystarczy je zdjąć ze słonecznego parapetu. Niestety większość roślin bez wody nie przeżyje długo (zwykle do tygodnia – potem zmiany są nieodwracalne). Dlatego warto zdecydować się na systemy i rozwiązania, które zapewnią automatyczny dostęp wody.

 

Hydrobox – to krążek, który umieszcza się na dnie donicy przed posadzeniem rośliny. W czasie podlewania magazynuje wodę, aby później systematycznie ją uwalniać. Jego użycie nie tylko zapobiega przesuszeniu bryły korzeniowej, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na wskutek zalewania rośliny. Alternatywą dla tego rozwiązania mogą być hydrożele.

 

Automatyczne systemy – roślinom pokojowym, podobnie jak tym rosnącym w ogrodzie, można zakupić system automatycznego nawadniania. Poszczególne modele oferowane przez producentów mogą różnić się technologią, użytymi materiałami oraz oczywiście ceną. Z reguły niwelują konieczność ręcznego podlewania przez okres 1-3 tygodni. Na rynku można także dostać donice z automatycznym systemem nawadniania. Są znacznie droższe od tych standardowych, jednak pozwalają na ochronę najcenniejszych okazów w czasie urlopu. Często aranżuje się je w nowoczesnych wnętrzach i na balkonach.

 

Urządzenia dozujące – najczęściej mają formę ozdobnych kuli ze spiczastym końcem. Droższe modele powstają ze szkła lub ceramiki, tańsze z tworzywa sztucznego. Łączy je podobny sposób działania. Zalewa się je wodą, która jest systematycznie uwalniana przez dozowniki. Wykorzystują zjawisko różnicy ciśnienia i parowania wody.

 

Domowe sposoby ochrony roślin przed przesuszeniem

Roślinom można ułatwić trudny urlopowy okres także domowymi sposobami. Zazwyczaj są skuteczne, o ile nasza nieobecność potrwa do kilku dni. W pierwszej kolejności zieleń warto przestawić ze słonecznych miejsc. Dobrym pomieszczeniem „do przechowania” będzie łazienka. Zimą – rośliny przestawia się jak najdalej źródeł ciepła, np.: grzejników. Warto nalać wody do wanny, ułożyć warstwę starych ręczników lub szmat i na nich ustawić donice (bez podstawki). To tymczasowy, ale dość efektywny sposób nawadniania.

Zioła w doniczce – co uprawiać na parapecie?

Własny ogród to marzenie wielu osób – niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Pewną jego namiastką może być natomiast uprawa na parapecie. W ten sposób zapewnimy sobie m.in. stały dostęp do niektórych ziół i przypraw. Poniższe gatunki są łatwe w uprawie i z reguły nie sprawiają problemów.

więcej

Własny ogród to marzenie wielu osób – niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Pewną jego namiastką może być natomiast uprawa na parapecie. W ten sposób zapewnimy sobie m.in. stały dostęp do niektórych ziół i przypraw. Poniższe gatunki są łatwe w uprawie i z reguły nie sprawiają problemów.

Zioła na parapecie można w zasadzie uprawiać przez cały rok. Wiosną i jesienią wykorzystuje się parapety usytuowane na cztery strony świata. Latem należy unikać wystawy południowej (rośliny mogą ulegać poparzeniu i zamierać), zimą natomiast nieodpowiednie parapety skierowane na północ (za mało światła). Ze względu na łatwy dostęp, rośliny jadalne często ustawia się w kuchni. Które gatunki warto wybrać?

Najłatwiejsze zioła i rośliny przyprawowe do uprawy doniczkowej
Domowe warunki najlepiej znoszą takie gatunki jak bazylia, rozmaryn, melisa, kolendra, szałwia, majeranek i tymianek. W ostatnich latach dużą popularność zdobyła także stewia (jako naturalny słodzik). Z warzyw przyprawowych najczęściej uprawiana jest cebula, szczypiorek, sałata oraz pieprzyca siewna (rzeżucha).

Wymagania ziół
Dokładne wymagania i sposób pielęgnacji zależy od konkretnego gatunku, jednakże można znaleźć wspólne zasady dla większej grupy roślin. Przede wszystkim należy zapewnić im dobry dostęp światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie nie tylko jest zbyt prażące dla ziół, ale także zmniejsza ich wartość przyprawową i leczniczą (zawierają wtedy mniej olejków eterycznych). Jako podłoża można użyć uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych wymieszanej z piaskiem (w proporcji 2:1). W przypadku rozmarynu można dać nieco więcej piasku, natomiast rzeżucha z powodzeniem rośnie bez tradycyjnego podłoża (na wacie, gazie lub w kiełkownicy). Na dnie pojemnika (koniecznie z otworami) warto usypać warstwę drenażową. Z reguły rośliny nie lubią przeciągów i dużych wahań temperatury.

Pielęgnacja roślin na parapecie:
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Należy je wykonywać, gdy podłoże lekko przeschnie. Pierwszą oznaką niedoboru jest zmniejszenie turgoru w liściach i pędach, przez co zieleń marszczy się i wygląda mniej atrakcyjnie. W takim wypadku jest jeszcze do odratowania. Młode sadzonki tradycyjnych ziół warto uszczykiwać – to pobudzi lepsze krzewienie. Jeśli podłoże jest żyzne, można zrezygnować z podawania nawozów (przynajmniej dużych dawek). Nie powinno się dopuszczać do kwitnienia ziół – to osłabia je i zmniejsza właściwości lecznicze. Do uprawy większości gatunków na parapecie wystarczą niewielkie donice lub skrzynie. W sezonie grzewczym rośliny warto ponadto zraszać, aby zwiększyć wilgotność powietrza w ich najbliższym otoczeniu.