Kalceolaria mieszańcowa – uprawa w domu i na balkonie

 

Kalceolaria to jedna z najefektowniejszych roślin na balkony i parapety. Wytwarza grzebieniaste, wargowe, poduszkowate kwiaty o zróżnicowanej barwie. W dobrych warunkach może kwitnąć na tyle obficie, że spod gęstych kwiatów prawie nie widać liści. Jak uprawiać ten gatunek?

 Kalceolaria (Calceolaria), znana także jako pantofelnik, pochodzi z Ameryki Południowej. Poszczególne gatunki różnią się wyglądem – ale mają jedną wspólną cechę – wytwarzają niezwykle dekoracyjne, oryginalne kwiaty. Wrażenie w szczególności robi kalceolaria mieszańcowa (Calceolaria hybrida). Jej poduszkowate, delikatne kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną a nawet brązową. Często są dwukolorowe z widocznym nakrapianiem. Termin kwitnienia jest zróżnicowany (w zależności od terminu siewu i warunków). W pomieszczeniu może zakwitnąć nawet zimą, na balkonie kwitnie zwykle późną wiosną. Roślina osiąga 25cm wysokości i ma rozetowy, kępiasty pokrój. Najefektowniej prezentuje się w glinianych oraz ceramicznych pojemnikach.

Wymagania i uprawa:

Kalceolaria lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Posiada zbyt delikatne kwiaty (i jest wrażliwa na przesuszenia), aby można ją było ustawiać na parapecie i balkonie od strony południowej. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 12-18°C. Gatunek nie znosi chłodów, szkodzą mu nawet niewielkie przymrozki. Ponadto źle toleruje przeciągi i miejsca narażone na silne wiatry (gubi kwiaty). Można go sadzić w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową, np.: keramzytu. Warto zastosować również Hydrobox – to ochroni roślinę przed przesuszeniem a także nadmiarem wody. Sadzonki przenosi się na zewnątrz w drugiej połowie maja.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne:

Podstawowym zabiegiem w uprawie pantofelnika jest regularne podlewanie. W słoneczne, letnie dni trzeba to robić nawet codziennie. Ponadto źle roślina reaguje na jakość wody – warto używać tej odstanej (przez dobę). Nie można jednocześnie dopuścić do zalewania roślin i zastoin w podstawce. Młode okazy można uszczykiwać – to pobudzi krzewienie. Tuż przed i w czasie kwitnienia roślinę można dokarmić nawozami o zwiększonej ilości fosforu. W żyznym, torfowym podłożu zabieg nie jest jednak koniecznością. Kalceolaria nie toleruje zraszania. Problemem w uprawie mogą być mszyce. Gdy roślina przekwitnie, warto zebrać nasiona. Łatwo można ją łatwo rozmnożyć generatywnie – najlepiej w okresie letnim  (lipiec – sierpień).