Koleus Blumego – roślina o przepięknych, kolorowych liściach

 

Koleus Blumego to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych z liści. Na rynku można znaleźć ogromną ilość odmian różniących się zabarwieniem. Pokrzywowate liście są wielokolorowe – białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, brązowe i fioletowe. Jak i gdzie uprawiać ten gatunek?

 Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), nazywany potocznie pokrzywką, w środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Australii. W uprawie spotyka się jednak setki a może nawet tysiące kultywarów, różniących się kształtem i zabarwieniem liści. Roślina posiada krzaczasty pokrój i może osiągać nawet 150cm wzrostu (zwykle nie przekracza 80cm). Kwitnie na fioletowo, ale kwiaty są niezbyt dekoracyjne i osłabiają cenne okazy. Dlatego powinno się je usuwać.

Zastosowanie koleusa:

Pokrzywka to popularna dekoracja mieszkań oraz balkonów. Ze względu na ciekawe zabarwienie liści, często sadzi się ją w większych donicach i skrzyniach w kompozycji (w obrębie gatunku lub z różnymi roślinami – w tym kwitnącymi). Dobrze rozwija się na parapetach okien północnych i w oddaleniu od okna (w widniejszych pomieszczeniach). Można ją uprawiać także w ogrodzie – np.: jako ozdobę tarasu i drzwi wejściowych. Dobrze prezentuje się w wiszących koszach.

Wymagania i uprawa:

Roślinę powinno się uprawiać w miejscach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Znosi także częściowe zacienienie. W takich warunkach wytwarza najlepiej wybarwione liście i rozwija się harmonijnie. W pełnym słońcu może szybko ulegać poparzeniu i zamierać. Nie znosi chłodów – szkodzą jej nawet niewielkie przymrozki. Dlatego może być przeniesiona na zewnątrz dopiero od drugiej połowy maja. Gatunek jest wrażliwy na suszę – powinien być regularnie, nawet codziennie podlewany. Na dnie donicy można mu w czasie sadzenia umieścić krążek Hydroboxu, to zabezpieczy korzenie przed przesuszeniem.

Zabiegi pielęgnacyjne:

Młode okazy warto uszczykiwać – to pobudzi lepsze krzewienie. Nawozy stosuje się oszczędnie – najlepsze są te o zwiększonej dawce potasu. Nawozy azotowe są nieodpowiednie (powoduje nadmierny wzrost kosztem pokroju i wybarwienia). Roślina jest krótkowieczna – po 1-2 latach traci swój ozdobny wygląd. Najczęściej wyrzuca się ją wtedy – pobierając sadzonki wierzchołkowe. Łatwo ukorzeniają się (o każdej porze roku) w wodzie lub żyznym, torfowym podłożu. Koleus Blumego należy chronić w szczególności przed mszycami i przędziorkami. Opadanie części liści w okresie zimowym jest procesem naturalnym.