Kwiaty w czasie urlopu

Urlop to czas wytchnienia i zapomnienia o trudach dnia codziennego (o ile rzeczywiście odpoczywamy a nie wykonujemy przykładowo remontu). Podróże – nawet te niedługie – pozwalają na naładowanie „akumulatora”. Niestety jest to jednocześnie ciężki okres dla roślin pokojowych. Jeśli nie zapewnimy im dostępu do wody w tym okresie, mogą nie przetrwać. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Urlop to czas wytchnienia i zapomnienia o trudach dnia codziennego  (o ile rzeczywiście odpoczywamy a nie wykonujemy przykładowo remontu). Podróże – nawet te niedługie – pozwalają na naładowanie „akumulatora”. Niestety jest to jednocześnie ciężki okres dla roślin pokojowych. Jeśli nie zapewnimy im dostępu do wody w tym okresie, mogą nie przetrwać. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

 

Poszczególne grupy roślin oraz gatunki mają indywidualne preferencje dotyczące nawadniania, dlatego w różnym stopniu reagują na niedobór wody. Kaktusy i sukulenty, gromadzące zapasy, z powodzeniem przetrwają nawet dwutygodniowy urlop. Wystarczy je zdjąć ze słonecznego parapetu. Niestety większość roślin bez wody nie przeżyje długo (zwykle do tygodnia – potem zmiany są nieodwracalne). Dlatego warto zdecydować się na systemy i rozwiązania, które zapewnią automatyczny dostęp wody.

 

Hydrobox – to krążek, który umieszcza się na dnie donicy przed posadzeniem rośliny. W czasie podlewania magazynuje wodę, aby później systematycznie ją uwalniać. Jego użycie nie tylko zapobiega przesuszeniu bryły korzeniowej, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na wskutek zalewania rośliny. Alternatywą dla tego rozwiązania mogą być hydrożele.

 

Automatyczne systemy – roślinom pokojowym, podobnie jak tym rosnącym w ogrodzie, można zakupić system automatycznego nawadniania. Poszczególne modele oferowane przez producentów mogą różnić się technologią, użytymi materiałami oraz oczywiście ceną. Z reguły niwelują konieczność ręcznego podlewania przez okres 1-3 tygodni. Na rynku można także dostać donice z automatycznym systemem nawadniania. Są znacznie droższe od tych standardowych, jednak pozwalają na ochronę najcenniejszych okazów w czasie urlopu. Często aranżuje się je w nowoczesnych wnętrzach i na balkonach.

 

Urządzenia dozujące – najczęściej mają formę ozdobnych kuli ze spiczastym końcem. Droższe modele powstają ze szkła lub ceramiki, tańsze z tworzywa sztucznego. Łączy je podobny sposób działania. Zalewa się je wodą, która jest systematycznie uwalniana przez dozowniki. Wykorzystują zjawisko różnicy ciśnienia i parowania wody.

 

Domowe sposoby ochrony roślin przed przesuszeniem

Roślinom można ułatwić trudny urlopowy okres także domowymi sposobami. Zazwyczaj są skuteczne, o ile nasza nieobecność potrwa do kilku dni. W pierwszej kolejności zieleń warto przestawić ze słonecznych miejsc. Dobrym pomieszczeniem „do przechowania” będzie łazienka. Zimą – rośliny przestawia się jak najdalej źródeł ciepła, np.: grzejników. Warto nalać wody do wanny, ułożyć warstwę starych ręczników lub szmat i na nich ustawić donice (bez podstawki). To tymczasowy, ale dość efektywny sposób nawadniania.