Najpopularniejsze paprocie do ogrodu

Paprocie to jedna z najpiękniejszych grup roślin ozdobnych z liści. Mają uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Są szczególnie cenne jako dekoracja zacienionych zakątków. Zobacz jak i gdzie je uprawiać.

Paprocie warto wykorzystywać w ogrodzie we wszechstronny sposób. Nadają się do dekoracji cienistych rabat, miejsc pod koroną drzew, oczek wodnych a nawet skalniaków. Z ich pomocą można stworzyć na działce leśny zakątek. Te bardziej mrozoodporne (np.: paprotka zwyczajna) nadają się do uprawy w pojemnikach. Rośliny wytwarzają liście o różnej długości i kształcie. Mogą być sezonowe lub zimozielone. Poszczególne gatunki – pomimo zmiennego wyglądu – mają dość podobne wymagania.

Wymagania i uprawa:

Paprocie powinno się uprawiać w miejscach osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia, w przeciwnym wypadku będą przysychały. Radzą sobie nawet w pełnym cieniu. Wymagają żyznego, próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna – ta grupa roślin źle znosi przesuszenie. Dlatego w okresie bezdeszczowym paprocie zaleca się je podlewać. Okazom uprawianym pojemnikach można zainstalować Hydrobox lub podłoże wymieszać z hydrożelem. Intensywne nawożenie mineralne nie jest wskazane. Roślinom można natomiast podawać nawozy organiczne, które oprócz dostarczenia składników pokarmowych, wpłyną korzystne na zawartość próchnicy w glebie. Przez nadejściem mrozów przy roślinach  zaleca się usypać grubą warstwę ściółki.

Najważniejsze gatunki:

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) – to rodzimy gatunek spotykany w polskich lasach i zadrzewieniach. Jej pierzaste liście osiągają ok. 40cm wysokości. Nadaje się do dekoracji ogrodów naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Można ją także wykorzystać jako roślinę okrywową.

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) – to jedna z najbardziej efektownych paproci. Osiąga nawet do 1,5m wysokości. Najczęściej uprawia się ją w dużych ogrodach. Może zagłuszać słabsze gatunki.
Długosz królewski (Osmunda regalis) to gatunek naturalnie występujący w Polsce, jednak rzadko spotykany. Długość jego liści czasem przekracza 1,5m wysokości. Nadaje się do tworzenia wysokich, cienistych rabat i ozdoby zbiorników wodnych.

Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas) – osiąga wysokość 40-150cm. To gatunek pospolity w Polsce. Nadaje się do urządzania ogrodów różnego typu, w tym wiejskich. Można ją spotkać w parkach i na cmentarzach.

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) – paproć osiąga do 60cm wysokości. Wytwarza nietypowe mieczowate, pełne liście. Można ją stosować jako dekorację zacienionych skalniaków i rabat.

Onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis) – wytwarza podwójnie pierzaste liście. Dorasta do 60cm wysokości. Gatunek jest ekspansywny – może zagłuszyć słabsze rośliny. Można go wykorzystywać jako roślinę okrywową.