Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

 

Rośliny pokojowe nie tylko zdobią wnętrza i cieszą oczy swoim wyglądem, ale także nawilżają i oczyszczają powietrze. Wchłaniają szkodliwe dla człowieka związki wydzielające się z klejów, farb, lakierów, papierosów i kuchenki gazowej. Istnieją gatunki, które kumulują je znacznie lepiej od innych. Jak je uprawiać?

W każdym mieszkaniu wydzielają się związki szkodliwe dla człowieka (najczęściej – z materiałów wykończeniowych, farb, lakierów i klejów). Nie bez znaczenia są też wyziewy z kuchenki gazowej oraz dym papierosowy. Najczęściej mamy do czynienia z benzenem, amoniakiem, ksylenami, trichloroetylenem i aldehydem mrówkowym. Związki te – chociaż nie powodują chorób od razu –  w dłuższej perspektywie mogą wpływać nawet na pojawienie się nowotworów. Dlatego warto przeciwdziałać zagrożeniu na tyle, na ile jest to możliwe. Zieleń pokojowa może nam w pewnym stopniu pomóc.

Top 5 zielonych filtrów powietrza

Proces oczyszczania powietrza przez rośliny był od dawna tematem badań i zainteresowań naukowców. Poszczególne okazy były pod tym względem testowane m.in. przez NASA. W rezultacie wyodrębniono grupę najbardziej cennych gatunków. W mieszkaniu warto dodatkowo ją uściślić, wybierając zieleń mało wymagającą, przystosowującą się do różnych warunków. Poniższe gatunki będą atrakcyjną ozdobą wnętrz, wartościowymi filtrami powietrza a dodatkowo nie powinny sprawiać problemów w uprawie.

Chryzantema wielkokwiatowa – to gatunek, który uprawia się zarówno w ogrodzie, na balkonie jak i w pomieszczeniu. Należy umieścić ją w słonecznym miejscu, aby obficie kwitła. Wymaga regularnego podlewania (podłoże nie może wyschnąć) i nawożenia (od późnej wiosny nawet co 1-2 tygodnie).

Dracena – w pomieszczeniach uprawia się kilka gatunków dracen (obrzeżoną, smoczą i wonną). Mają niewielkie wymagania – lubią stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego i żyzne, przepuszczalne podłoże. Należy regularnie je podlewać (1-3 razy w tygodniu) i nawozić (co 2 tygodnie – od wiosny do jesieni). Dobrze reaguje na zraszanie.

Nefrolepis wyniosły – paproć lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Odpowiednie są parapety okien wystawy północnej oraz kwietniki usytuowane blisko okna. Nefrolepis będzie prawidłowo rozwijał się, jeśli zapewni się mu równomierne podlewanie i zraszanie. Przesuszenie jest głównym problemem w uprawie. Można je ograniczyć instalując na dnie donicy Hydrobox.

Aloes – sekretem uprawy aloesów jest nie dopuszczenie do ich przemarznięcia (np.: zimą przy uchylonym oknie) oraz umiarkowane, niezbyt obfite podlewanie. Ponadto aloes lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne podłoże. W początkowym okresie wzrostu warto go przyciąć, aby pobudzić krzewienie.

Zielistka Sternberga – to jedna z najłatwiejszych roślin w uprawie. Popularna „trawka” lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją sadzić w przepuszczalnej glebie (np.: torf przemieszany z piaskiem). Łatwo rozmnaża się przez oddzielenie sadzonek wyrastających na rozłogach. Pewnym problemem może być zasychanie końcówek liści (przy małej wilgotności powietrza). Dlatego warto ją regularnie zraszać.