Rośliny „wypełniacze” na balkon i taras

Dobrym sposobem na ozdobę balkonu lub tarasu jest stworzenie wielogatunkowych kompozycji. Wiele popularnych roślin „przyporządkowanych” do tych miejsc świetnie łączy się ze sobą, budząc niekłamany zachwyt. Są to najczęściej rośliny „pierwszego planu”. Oprócz nich ważną rolę pełnią także „wypełniacze”, będące tłem. Które gatunki mogą pełnić taką rolę?

Rośliny „pierwszego planu” to te, które najbardziej wyróżniają się swoim wyglądem. Najczęściej są to gatunki kwitnące wytwarzające duże kwiaty (gerbera mini, słonecznik – odmiany karłowe, osteospermum) lub obficie kwitnące (fuksje, surfinie, werbeny). „Wypełniacze”, będące tłem i uzupełnieniem dla nich to najczęściej gatunki ozdobne z liści (ale 1-2 barwnych) lub zieleń wytwarzająca kwiaty bardzo drobne, nie rzucające się w oczy pojedynczo. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje roślin uzupełniających kompozycje:

Plektrantus koleusowaty – roślina potocznie nazywana jest komarzycą, gdyż odstrasza insekty. To jeden z powodów jej popularności jako ozdoby balkonów i tarasów. Ponadto plektrantus może być świetnym tłem dla roślin kwitnących. Na rynku można dostać odmiany o liściach zielonych lub zielonobiałych. Nie można dopuszczać do kwitnienia (pędy kwiatostanowe uszczykuje się), gdyż kwiaty są mało dekoracyjne i osłabiają roślinę.

Kocanki włochate – silnie krzewią się dorastając nawet do 60cm wysokości. Na rynku można odnaleźć odmiany o liściach srebrzystoszarych, zielonobiałych i zielonożółtych. Dobrze komponują się z większością roślin balkonowych. Najlepiej uprawiać je jako rośliny jednoroczne – z czasem tracą bowiem atrakcyjny pokrój i jednocześnie są trudniejsze do prowadzenia.

Wilec ziemniaczany – roślina co prawda wytwarza atrakcyjne kwiaty, jednak przez większość roku jej ozdobą są gęste liście. Mogą mieć różny kształt i barwę (zielonożółte ‚Light Green’, ciemnopurpurowe ‚Purple’, purpurowo-czerwone ‚Red’, brązowe ‚Bronze’). Ze względu na płożący pokrój szczególnie okazale prezentują się w wiszących pojemnikach.

Starzec Rowleya – to roślina pokojowa, którą warto umieszczać w sezonowych kompozycjach. To sukulent, który z powodzeniem można wykorzystywać jako dekorację południowych. Szczególne wrażenie robią jego „różańcowe” pędy pokryte liśćmi w kształcie kulek.

Bakopa – to roślina o płożącym pokroju, wytwarzająca drobne białe, różowe lub niebieskie kwiaty. Nadaje się do kompozycji na miejsca zacienione, szczególnie gdy sadzimy okazy o efektownych, dużych kwiatach.

Bluszczyk kurdybanek – to roślina pospolita, często uważana…za chwast. Coraz częściej uprawia się ją jednak w ogrodach i na balkonach. To dobry, mało rzucający się w oczy „wypełniacz”, pozwalający uwypuklić zalety innych roślin. Na rynku dostępne są odmiany o liściach jednolicie zielonych lub zielonych z białymi brzegami.