Uprawa gazanii na balkonie

 

Gazania to jedna z najpiękniejszych propozycji zieleni do dekoracji balkonu. Roślina dorasta do 30cm wysokości. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Podstawowy gatunek wytwarza kwiaty żółte, ale w sklepach można znaleźć kultywary kwitnące także na biało, pomarańczowo, różowo a nawet czerwono. Jak uprawiać gazanię?

Gazania (Gazania) w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna. Dawniej uprawiano ją głównie na rabatach, od pewnego czasu zdobywa popularność także jako roślina balkonowa a nawet pokojowa. Nadaje się na kwiat cięty. Dobrze komponuje się w obrębie gatunki – odmiany o różnej barwie kwiatów sadzone w grupie dają ciekawy efekt. Jeśli zapewni się jej dobre warunki, kwitnie długo i obficie. Co ciekawe, kwiaty zamykają się w dni deszczowe a pełnię swojej krasy pokazują w czasie ładnej pogody. Gatunek pochodzi z Afryki Południowej.

Podstawowe wymagania:

Gazania lubi miejsca jasne, osłonięte o dużej ilości światła rozproszonego (np.: balkony usytuowane na wschód i zachód). Na balkonie południowym poradzi sobie, o ile będzie regularnie podlewana. Można ją także ocienić, używając np.: mat z trawy morskiej, technorattanu lub bambusa. Preferuje podłoże lekkie, przewiewne, umiarkowanie suche. Uniwersalną ziemię ogrodową można zmieszać z piaskiem w proporcji 1:2. Roślina nie przetrwa polskich zim – szkodzą jej nawet przymrozki. Dlatego na zewnątrz powinna być wystawiana od drugiej dekady maja.

Ważne zabiegi pielęgnacyjne:

Zakupione sadzonki (siew jest dość kłopotliwy) należy przesadzić do większych pojemników – skrzyń lub donic. Ważne jest ułożenie na dnie solidnej warstwy drenażowej. To ograniczy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na skutek przelania. Podlewanie wykonuje się umiarkowanie, chociaż jego częstotliwość zależy od stanowiska i pogody. Gleba powinna przeschnąć przed kolejnym wykonaniem zabiegu. Gazanię warto dokarmiać – od końca maja przez cały okres kwitnienia. W szczególności zaleca się stosować nawozy ze zwiększoną dawką fosforu (np.: dla roślin kwitnących). Źle reaguje na zasolenie gleby, dlatego należy unikać nadmiernego nawożenia. Przy nadmiarze wilgoci, np.: w deszczowe lata, może pojawić się problem z szarą pleśnią i mączniakami (szare naloty na liściach i innych organach). Należy wtedy profilaktycznie zastosować środek grzybobójczy (Topsin, Miedzian). Profilaktycznie można stosować również ekologiczne gnojówki z roślin (pokrzywa, skrzyp, wrotycz, mniszek, cebula, itp.). Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia.