Jak wyhodować cytrynę z pestki?

Cytryna to wdzięczny gatunek do uprawy pokojowej – można wyhodować ją nawet z pestki. Dobrze pielęgnowany okaz po kilku latach zakwita a nawet wydaje dorodne owoce. Jakie warunki należy mu zapewnić?

Cytrynę można rozmnożyć z pestki w zasadzie przez cały rok. Zabieg najlepiej wykonywać jednakże wczesną wiosną – wtedy panują najlepsze warunki świetlne dla harmonijnego wzrostu młodej rośliny. To istotne do uzyskania okazu o silnych pędach, dużych liściach i atrakcyjnym pokroju.

Sadzenie pestki:

Donica do uprawy cytrusów powinna mieć średnicę przynajmniej 6-8cm. Należy w niej usypać warstwę drenażową, chroniącą korzenie przed nadmiarem wody. Na tym etapie warto dodatkowo umieścić na dnie Hydrobox jako zabezpieczenie przed wysychaniem. Następnie donice wysypuje się ziemią torfową wymieszaną z piaskiem. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny do obojętnego. Pestkę przed umieszczeniem w podłożu warto dokładnie wymyć. Usunie to warstwę cukru, która może być później pożywką dla patogenów. Wcześniej pestkę można przetrzymać przez dobę w letniej wodzie lub lekko ją ponacinać. To przyśpieszy kiełkowanie. Pestkę umieszcza się w podłożu na głębokości ok 1-1,5cm. Przez cały okres aż do uformowania sadzonki należy dbać o stałą, dobrą wilgotność podłoża, wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Na pojemnik można nałożyć folię perforowaną.

Wymagania:

Cytrynę najlepiej uprawiać w miejscu jasnym o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej. Przez okres lata może rosnąć także w nieco zacienionym miejscu w ogrodu lub na balkonie. Wystawa południowa jest często kłopotliwa – należy wtedy zwracać baczniejszą uwagę na nawadnianie i ochronę przed szkodnikami. Uprawa kuchni jest niewskazana, roślina źle reaguje na wyziewy z kuchni gazowej. Nie lubi przestawiania oraz przeciągów – może wtedy reagować gubieniem liści. Zimą preferuje chłodniejsze pomieszczenia (o temp.: 12-15°C).

Uprawa:

Cytrynę podlewa się umiarkowanie – podłoże przed następnym zabiegiem powinno przeschnąć. Młodą roślinę można uszczykiwać – to pobudzi krzewienie. Od późnej wiosny do końca lata warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (co 2-3 tygodnie). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne zraszanie „drzewka”. Ponadto powinno się profilaktycznie chronić okazy przez szkodnikami (np.: stosując gnojówki z roślin). Gatunek jest dość podatny na mszyce i przędziorek. Na początku jesieni cytrynę warto przyciąć. Dzięki zabiegowi cięcia utrzymamy jej atrakcyjny pokrój. Przez pierwsze kilka lat uprawy roślina wymaga corocznego przesadzania (do nieznacznie większych doniczek).