Jak zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?

Newralgicznym okresem w uprawie roślin pokojowych są miesiące zimowe. Przyczyną jest nie tylko zbyt wysoka temperatura (wchodzą wtedy w stan spoczynku), ale także zbyt niska wilgotność powietrza. W rezultacie zieleń jest osłabiona a wiosną częściej choruje lub jest atakowana przez szkodniki. Jak zmniejszyć skalę problemu?

Większość roślin, które spotykamy w mieszkaniach, pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Często są to wysokie drzewa (fikusy), krzewy (gwiazda betlejemska) a nawet liany (epipremnum). W domach uprawiamy okazy wyhodowane sztucznie, które w dużej mierze przystosowały się do warunków nienaturalnych dla poszczególnych gatunków. Niemniej jednak wciąż mogą cierpieć na wskutek obniżonej wilgotności powietrza. Standardowo współczynnik wynosi w mieszkaniach około 40-60%. W okresie zimowym – na wskutek m.in. centralnego ogrzewania wilgotność powietrza może spadać nawet do 30-40%. To niekorzystne warunki nie tylko dla człowieka, ale także dla zieleni. Co powodują u „kwiatów”?

Choroby fizjologiczne pomieszczeniach o suchym powietrzu

Najczęstszym objawem suchego powietrza jest zasychanie końcówek liści. Jest to szczególnie widoczne u zielistki Sternberga (trawki) oraz u dracen. Czasem może dochodzić do przysychania całych liści (np.: u paproci i bluszczu). Zieleń traci swój ozdobny wygląd, jest osłabiona i bardziej podatna na choroby i szkodniki. Trzeba więc z tym walczyć. Wilgotność powietrza można zwiększać na różnorodne sposoby.

Sposoby zwiększania wilgotności powietrza:

Zraszanie roślin – wiele roślin, głównie te ozdobne z liści, bardzo dobrze reaguje na zraszanie. Zabieg regularnie przeprowadzany (co najmniej kilka razy w tygodniu) może częściowo zastąpić podlewanie. Ponadto w ten sposób zwiększa się wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu rośliny.

Wietrzenie pomieszczeń – metoda może nieznacznie pomóc roślinom przetrwać zimę. Dzięki regularnemu wietrzeniu obniżamy temperaturę powietrza i nieznacznie poprawiamy jej wilgotność. Trzeba jednak uważać przy tym, aby nie przemrozić roślin (np.: aloesów ustawionych na parapecie).

Zakładanie mokrych ręczników na kaloryfery – to stare i sprawdzone rozwiązanie. Wymaga jednak sporo pracy, gdyż ręczniki po wyschnięciu trzeba namoczyć i założyć ponownie.

Ceramiczne nawilżacze – instaluje się je na kaloryferach. Do naczyń wlewa się wodę, która przy wzroście temperatury systematycznie paruje.

Nawilżacz powietrza – w suchych pomieszczeniach warto zastosować najskuteczniejszą technologię – elektroniczny nawilżacz powietrza. Poszczególne modele różnią się parametrami i możliwościami. Te droższe mają wskaźniki, które mierzą aktualną wilgotność i w razie potrzeby unieruchamiają urządzenie.

Uprawa w podwójnych donicach – to umożliwia zwiększenie wilgotności powietrza w najbliższym otoczeniu rośliny (oraz nawilżanie podłoża). Zewnętrza donica wypełniona jest wodą (na dnie usypuje się drenaż). W wewnętrznej uprawia się roślinę. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w hodowli storczyków.